„Wszyscy jesteśmy migrantami” – Spotkanie ze spóźnionymi o 125 lat listonoszami

 

Serdecznie zapraszamy w imieniu Centrum Badań Migracyjnych UAM oraz Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz – partnerów projektu „Wszyscy jesteśmy migrantami” – na spotkanie z uczestnikami etnograficznego projektu badawczego „(Od)zyskiwanie pamięci migracyjnej”. Spóźnieni o 125 lat listonosze – studentki, studenci i doktorantki z IEiAK UAM – wyruszyli do wiosek pochodzenia emigrantów do Ameryk z końca XIX wieku, aby odnaleźć potomków adresatów listów zatrzymanych przez cenzurę.

 

Podczas spotkania, które poprowadzi Violetta Szostak – autorka reportażu o naszych poszukiwaniach opublikowanego w „Dużym Formacie” – opowiemy o pamięci i historii migracyjnej. Czy osoby o nazwiskach z kopert wciąż żyją pod wskazanymi adresami i czy żyje w nich pamięć o emigrantach? Czy podzielone rodziny kiedykolwiek się połączyły? Czy w wioskach, z których tak wielu chłopów wyjechało pod koniec XIX wieku za Ocean, jest obecna pamięć zbiorowa o emigracjach do Ameryk? Rezultaty badań zostaną opublikowane w formie reportaży w książce podsumowującej cały projekt.

 

Spotkanie zamyka cykl wydarzeń wokół wystawy „Wszyscy jesteśmy migrantami” i towarzyszy Nadzwyczajnemu Zjazdowi Etnologów i Antropologów Polskich „Antropologia przeciw dyskryminacji”.

 

Spotkanie odbędzie się w Centrum Kultury ZAMEK, w Sali pod Zegarem, w środę 23 listopada o godz. 18.30. Informacje o programie towarzyszącym wystawie „Wszyscy jesteśmy migrantami” można znaleźć na stronie: http://zamek.poznan.pl/news,pl,6,9136.html, zapraszamy też na wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1168634486562985/.

dr hab. Izabella Main: imain@amu.edu.pl

e-mail: cebam@amu.edu.pl

Centrum Badań Migracyjnych UAM
Collegium Martineum UAM
ul. Święty Marcin 78, 61-809 Poznań
pokój 422

facebook.png
Uniwersytet_Adama_Mickiewicza.png
Instytut_Etnologii_i_Antropologii_Kultur
Migrant_Info_Point_Poznań.png
IASFM.png